Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Byl jednou jeden král

Fandím

996 fanoušků

7.místo

Česká filmová barevná pohádky režiséra Bořivoje Zemana byla natočena v roce 1954. Byl jednou jeden král je pohádka natočená na motivy klasické pohádky Sůl nad zlato. V hlavních rolích se objevili výborní herci v čele s nezapomenutelným Janem Werichem, který si v pohádce zahrál roli krále Já I. Pohádka je kromě tradičních pohádkových motivů, jako je kouzelná babička, kouzelná slánka, obohacena o humor a komické situace.

 

Král a jeho dcery

Král Já I. a jeho tři dcery - Maruška, Zpěvanka a Drahomíra

Děj pohádky Byl jednou jeden král

V království vládne král Já I., který má tři dcery- Drahomíru, Zpěvanku a nejmladší a nejhodnější skromnou Marušku. Královým nejvěrnějším rádce je Atakdále. Král je ovšem poněkud pyšný a namyšlený a také se zachová jako velký hlupák. Jednoho dne se totiž rozhodl, že předá své království jedné ze svých dcer. Král už si chtěl dopřát odpočinku, a proto se rozhodl, že dá své království té, která ho má nejraději.

Nechá před sebe předstoupit všechny své dcery a položí jim otázku, jak ho mají dcery rády. Nejstarší Drahomíra řekne, že má otce ráda jako zlato, protože ona sama měla zlato velmi ráda a všemožně se jím zdobila a krášlila. Mladší Zpěvanka, řekla, že ho má ráda jako zlato v hrdle. Zpěvanka totiž ve dne v noci zpívala a zpěv milovala. Ovšem nejmladší a nejmoudřejší Maruška řekla, že má otce ráda jako sůl, protože sůl je nezbytná a vždy je jí potřeba. To ale namyšlený král nechtěl slyšet. Jeho dcera ho má ráda jako obyčejnou sůl?

 

Rádce Atakdále s kuchařem

Rádce Atakdále a kuchař hodují

 

Král se na Marušku tak rozhněval, že ji ze svého království vyhnal a poručil z celého království sůl odstranit. Maruška celá nešťastná se dostává ke kouzelné babičce, která jí poskytne střechu nad hlavou. Ovšem brzy král zjišťuje, že se mu po Marušce velmi stýská a uvědomuje si, že jeho rozhodnutí bylo unáhlené a nemoudré. Vařit bez soli, kdo to kdy slyšel?

Jídlo se nedalo jíst a to brzy pocítil i labužník pan král. Z království bez soli začínají dvořané utíkat, stejně tak i princové, kteří se přijeli ucházet o princezny. Princezny ale o prince stejně zájem neměly, protože si už dávno oblíbily jiné hochy- sice neurozené, ale zato dobrého srdce. Drahomíra si oblíbila zahradníka a Zpěvanka dudáka.

 

Maruška byla vyhnána z království

Nebohá Maruška byla vyhnána z království

 

Jedinou osobou v království, která se odmítla vzdát soli byla vdova Kubátová, která odmítla uposlechnout králův hloupý rozkaz. Právě od Kubátově chtěl král koupit za zlato alespoň trochu soli. Zlata, které chtěl král vyměnit za sůl, se ale zmocnili hamižní princové, kteří se o zlato tak hádali až nakonec skončilo v bažině.  Král velice litoval toho, že svoji hodnou Marušku vyhnal a poté, kdy zapadne v bažině, se rozhodne svoji velkou chybu napravit.

Naštěstí je tu kouzelná babička, která dala Marušce kouzelnou slánku, která je bezedná a je v ní tedy dostatek soli pro celé království. Král asi po sté přiznal svoji velkou chybu a omluvil se také Marušce, která se ve vší dobrotě na svého otce už ani trochu nehněvala. Navíc se při svém pobytu u babičky zamilovala do rybáře, kterého si také vzala za manžela. Ani král nezůstal na ocet, vzal si ráznou vdovu Kubátovou, která si nikdy od krále nenechala nic líbit a za to byl král rád. Král Já I. se nakonec sám přesvědčil, že sůl je nad zlato a drahé kamení.

Kde se pohádka Byl jednou jeden král natáčela?

Pohádka Byl jednou jeden král se natáčela skoro celá ve studiu. Objevuje se tu ale starý kamenný most, který se nachází nedaleko Staré Hlíny na Třeboňsku. Na tomto mostě se natáčela také pohádka Z pekla štěstí.


Videa k pohádce Byl jednou jeden král (7)


Byl jednou jeden král (celá pohádka)

Byl jednou jeden král je krásná česká barevná filmová pohádka z roku 1954. V království, které je veliké, co by kostelníkův Honzík 9x kamenem ...


Byl jednou jeden král - Zavřeme ho do vinného sklepa

Král Já I. dojde do křížku s kuchařem, který chce vařit slané pokrmy. Král se ho rozhodne zavřít do vinného sklepa.


Byl jednou jeden král - Kořenářka

Rádce Atakdále vybírá od občanů veškerou sůl, nyní se dostane na řadu i hodná babička kořenářka...

Zobrazit všechna videa (7)

Písničky k pohádce Byl jednou jeden král (0)


Přidej písničku

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (4)


A teď sůl. Né sůl,koření. Koření na půl hektaru. Správně.


Já jsem tajtrlík? Ty jsi tajtrlík. Hádáš se tady s křeslem, čepice ti vstává na hlavě, svíčka mně zhasla a já jsem tajtrlík? Zaprvé nevím, co to je, a zadruhé mě to uráží!


„Chce se mi spát. Chce se mi spát. Chce se mi spát. Chce se mi spát. Chce se mi spát. Spát se mi chce. Co se mi chce? Spát. Spát se mi co? Chce. Komu se chce spát? Mně ne. Já neusnu a neusnu.”

Zobrazit všechny hlášky (4)

Vaše názory

Sdělte svůj názor na pohádku Byl jednou jeden král ostatním
  • 27.12. | 21:23 Jiřina Kašková

    Též moc krásná pohádka na kterou se dívám dodnes
  • 12.02. | 19:40 brenda

    klasika je holkt klasika,
  • 19.10. | 20:22 leník10

    super herecké obsazení

Související články

Pohádkoví herci: Miloš Kopecký
Miloš Kopecký byl slavný herec, představitel vtipných padouchů. V pohádkách se často snaží dostat k bohatství!
Celý článek
Pohádkoví herci: Vlasta Burian
Vlasta Burian byl vynikající herec, který se stal Králem komiků. V pohádkové říši je vtipným rádcem, který umí vždy poradit!
Celý článek
TOPlist