Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Cesta do pravěku

Fandím

199 fanoušků

40.místo

Dobrodružný film režiséra Karla Zemana z roku 1955 Cesta do pravěku vypráví o čtveřici chlapců, kteří podniknou fantastickou cestu do pravěku, kde se seznamují s pravěkou faunou a flórou.

Kluci se na své cestě setkali například s mamutem, který už dávno vyhnul

Kluci se při své výpravě setkali s mamutem, který už dávno vyhynul

Děj filmu Cesta do pravěku

Malý Jirka našel u jeskyně zkamenělinu trilobita a přál si vidět tohoto pravěkého živočicha ve skutečnosti. Jeho starší kamarádi se rozhodli vysvětlit a ukázat Jirkovi pravěkou přírodu, a tak se po vzoru verneovek vydávají na vědeckou výpravu po proudu řeky. Kluci se rozhodli zaznamenat celou výpravu do deníku, a tak začala jejich vědecká výprava.

Deník vedl Petr, který o pravěku hodně věděl, Toník, ten do deníku dával fotografie, které  pořídil během výpravy. Dalšími členy výpravy pak byl Jenda a nejmladší a neposlušný Jirka. Kluci cestovali od Čtvrtohor přes Třetihory, Druhohory až k Prvohorám, kde začal veškerý život na Zemi. Na své výpravě prožili mnoho dobrodružství a octli se také tváří v tvář nebezpečí, které v divoké přírodě číhalo téměř na každém kroku.

 

V jeskyni našli kluci obří kosti pravěkých zvířat

V jeskyni našli kluci obří kosti pravěkých zvířat

 

Petra například pronásledoval Trachadon, který existoval v Druhohorách. Nebo je také napadli Pteranodoni, kteří se sice živili rybami, ale čtveřice průzkumníků na loďce je zřejmě zaujala. Kluci také na vlastní oči viděli zápas dvou velkých ještěrů, z něhož jeden nevyvázl živý. Tělo mrtvého Stegosaura si tak mohli prohlédnout zblízka. Viděli, jak je živočich obrovský a malý Jirka si hned přál mít takové zvíře doma, což by nešlo, jak mu ostatní vysvětlili.

Mezitím jim ale nějaký obří ještěr rozšlápnul loďku, proto si kluci museli vyrobit vor, aby svoji výpravu mohli dokončit. Na konci své výpravy se octli u silurského moře, kde vznikl veškerý život. Zde Jirka našel dalšího trilobita. Cíl výpravy byl tedy splněn a deník dokončen. Úspěšná vědecká výprava totiž měla za cíl seznámit malého Jirku s pravěkou přírodou.

 

Kromě kostí objevili kluci v jeskyni také malby

Kromě kostí objevili kluci v jeskyni také malby

Zajímavost o filmu Cesta do pravěku

Film Karla Zemana se natolik zalíbil v USA, že 9 let po české premiéře filmu Cesta do pravěku začal vznikat americký film Výprava na počátek času. Ve filmu je změněn úvod, v němž američtí chlapci díky soše indiánského šamana a obyčejné loďce z Central Parku vplují do pravěku. Změněna byla také jména hlavních hrdinů. Místo Jirky, Jendy, Toníka a Jirky tak do pravěku vplouvá Jo-Joe, Ben, Tony a Doc. Řada Američanů si dodnes myslí, že film od začátku vznikal v USA-Československé koprodukci.


Videa k pohádce Cesta do pravěku (3)


Cesta do pravěku - Lov

Podívejte se s námi jak se Jirkovi podařil ulovit kapitální kousek pravěkké ryby.


Cesta do pravěku - Mamut

Kluci při své cestě pravěkem se setkají se statným mamutem.


Cesta do pravěku - Brontosaurus

Ukázka zachycuje setkání chlapců s největším pravěkkým tvorem - Brontosaurem. Kluci k samému překvapení raději ani nešpitají.

Zobrazit všechna videa (3)

Písničky k pohádce Cesta do pravěku (0)


Přidej písničku

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (1)


Ticho ! Ticho ! Tam u břehu. Jde sem. - Kdo ? Pračlověk. Má oštěp, podívej se. Tam za tím křovím.

Zobrazit všechny hlášky (1)

Vaše názory

Sdělte svůj názor na pohádku Cesta do pravěku ostatním
  • 14.05. | 15:15 anakinos

    Tohle je nejoblíbenější film mého mládí, miluju dinosaury! Díky!!!

Související články

V Praze zahájilo provoz Muzeum Karla Zemana!
V Praze na Malé Straně bylo otevřeno unikátní muzeum věnované tvorbě slavného českého režiséra!
Celý článek
TOPlist