Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Dařbuján a Pandrhola

Fandím

868 fanoušků

10.místo

Česká filmová pohádka Dařbuján a Pandrhola režiséra Martina Friče byla natočena podle námětu Jana Drdy. Humorná pohádka o tom, že i z obyčejného havíře může být doktor měla premiéru v roce 1959.

 

Dařbuján hledal kmotra pro své dítě a narazil na Smrťáka

Dařbuján hledal kmotra pro své dítě a narazil na Smrťáka

 

Děj pohádky Dařbuján a Pandrhola

Hlavním hrdinou pohádky je havíř Kuba Dařbuján, který musí těžce pracovat, aby uživil svou ženu Markýtku a jedenáct dětí. Už tak jich je plná chalupa a to jim vrána ještě nese další dítě. Kuba přemýšlí, kdo bude kmotrem dítěte. Odmítá Boha, který je podle něj dobrý jen k bohatým, odmítá také čerta až potká Smrťáka. Ten je podle Kuby spravedlivý ke všem, a tak ho požádá, zda by nešel za kmotra jeho nově narozenému dítěti.

Smrťák souhlasí a jako kmotr Kubova dítěte nabídne Kubovi lepší práci. Kuba bude doktorem. Se smrťákem se domluví, že pokud bude stát Smrťák u nohou pacienta, tak si může kurýrovat jak chce, ale pokud bude stát u hlavy, není již nemocnému pomoci. Kuba souhlasí, a tak se začne rozjíždět jeho lékařské řemeslo. Kuba bydlel ve vesnici, a tak znal místní poměry, které mezi obyvateli panovaly.

 

Dařbuján měl zvláštní způsoby léčby

Dařbuján měl zvláštní způsoby léčby

 

Věděl, kdo je chudý a hodný a naopak kdo je lakomý a bohatý. Sám totiž jako havíř třel bídu s nouzí a marně hledal kus chleba u bohatých. Kuba nebyl učený doktor, měl totiž zvláštní metody léčby. Stonající dceru bohatého sedláka vyléčil obyčejnými hubičkami. Otec totiž bránil lásce své dcery, která se zamilovala do obyčejného kováře. Chudé nemocné dítě zase vyléčil pořádným jídlem a všem nemocným pomohl. Chudým zadarmo, bohatým za úplatu.

O Kubově lékařském umění se povídalo všude ve vsi a zpráva o Kubě uzdravování se donesla také na statek bohatého a lakomého statkáře Pandrholy. Pandrhola by si nechal pro korunu koleno vrtat a nikomu nikdy nic nedal. Ale i na něj došlo. Pandrhola se rozstonal a doktoři si s ním nevěděli rady. Pandrhola si vzpomněl na Kubu a chtěl, aby ho šel léčit. Jenomže Kuba moc dobře věděl, jaký Pandrhola je a tak lehko to Pandrholovi nedaroval. Slíbil k němu přijít až ve chvíli, kdy bude místo potoka téct pivo, na stromě budou růst jitrnice a pro Kubu přijedou s vozem, jako by to byl pán.

 

Nakonec došlo i na lakomého Panrholu, který onemocněl a žádal Kubu

Nakonec došlo i na lakomého Pandrholu, kerý onemocněl a žádal Kubovy služby

 

Pandrholova žena byla stejně lakomá jako její muž a moc se jí to nelíbilo, ale Pandrhola měl svůj život radši než majetek, a proto byla nakonec Kubova přání splněna. Kuba se tedy vydal za Pandrholou, ale Smrťák stál u jeho hlavy, to Kuba věděl, že je s Pandrholou zle a že léčit je marné. Padrholova žena ale na Kubu doléhala a všemožně láteřila až nakonec Kuba podlehl a snažil se Smrťáka oklamat a postel otočit.

To ale Kuba neměl dělat, protože Pandrhola nechal Smrťáka zatlouct do pivovarského sudu a tím způsobil velký zmatek- nic živého nemohlo zemřít. Když chtěly děvečky podříznout slepici na polévku- nešlo to. Nastal tak velký zmatek. Ale nakonec vše dobře dopadlo a Smrťák se ze sudu dostal, ale Kubovi za trest svůj dar odebral.


Videa k pohádce Dařbuján a Pandrhola (7)


Dařbuján a Pandrhola (celá pohádka)

Za starých časů žil u městečka Rukapáň, v tom potočním údolíčku, kde roste pět pačesatých borovic, havíř jménem Kuba Dařbuján... Dařbuján a ...


Dařbuján a Pandrhola - Svatá Barbora

Havíří zapíjejí na zdraví sv. Barbory, patronky všech horníků a havířů.


Dařbuján a Pandrhola - Zdař bůh

Dva ochmelci si spolu připijí na zdraví slovy: "Zdař bůh".

Zobrazit všechna videa (7)

Písničky k pohádce Dařbuján a Pandrhola (0)


Přidej písničku

Obrázky (1)


Zobrazit všechny obrázky (1)

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (0)


Přidej hlášku

TOPlist