Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Dívka na koštěti

Fandím

278 fanoušků

22.místo

Pohádková komedie jejímiž autory jsou Václav Vorlíček, Miloš Macourek a Hermína Franková vznikla v roce 1971. Komedie Dívka na koštěti nás uvede do prostředí strašidel a nadpřirozených bytostí, které se dostanou do světa lidí, který je zcela odlišný, ale přesto má své kouzlo. Mladá čarodějnice Saxana prožívá ve světě lidí jedno velké dobrodružství a najde v něm také lásku.

 

Také kouzelné bytosti musí chodit do školy

Děj pohádky Dívka na koštěti

Saxana je čarodějnice, která je ovšem trochu popleta. Ve škole většinou nedává pozor, příliš se neučí a většinu kouzel poplete. Při jednom ze svých kouzlení se z ní stane kráva a začne přežvykovat notes učitelky, za což má zůstat 300 let po škole. Ale komu by se chtělo být tak dlouho po škole? Od školníka, který je upír, se dozvídá o světě lidí, kam se mohou strašidla dostat ve zvířecí podobě. Saxana se tedy za pomoci kouzla promění v sovu a odlétá do světa lidí, kde ji najde pan Bláha, který dá sovu svému synovi Honzovi.

To bylo ale překvapení, když se ze sovy stala najednou dívka. Honza ji schoval u sebe v pokoji. Saxana mu pověděla, kdo ve skutečnosti je a že nechce zůstat ve světě strašidel. Mezitím se ve světě kouzel ředitel dozvídá, kam zmizela Saxana a posílá za ní školníka upíra, který ji má ochránit a upozornit na to, aby nevypila odvar z babského ucha, který by ji proměnil v člověka. Saxana totiž ve světě lidí může být pouze 48 hodin. Ale i za tuto krátkou dobu dokáže Saxana způsobit velké pozdvižení. Honza ji totiž bere do školy, kde se Saxana setká s Mikyho bandou, která chce využít Saxanina kouzla ve svůj prospěch.

 

Saxana většinu kouzel úplně popletla

Saxana většinu kouzel úplně popletla

 

Saxana totiž hledá babské ucho a Miky ji ho slíbí pod podmínkou, že celý učitelský sbor promění v králíky. Saxana je poslechne, ale brzy přijde na to, že ji kluci podvedli. Chce vše říct Honzovi, ale kluci ji spoutají a zavřou do komory. Saxana se ale nevzdává a na koštěti odlétá k Honzovi. Se svázanýma rukama se jí ale špatně řídí, a tak se dostane do bytu paní učitelky, která jí pomůže, ačkoli ji před tím Saxana přičarovala hlodavčí zuby. Saxana se dostává k Honzovi, ale opět naletí klukům, kteří se za ní vypravili s tím, že pro ni mají babské ucho. Saxana jde s nimi, ale netuší, že ji chtějí nechat zavřít do blázince.

Saxana se odtud ale dostane a při cestě na svobodu proměňuje dva nemocniční zřízence v krávy. Saxana se od školníka upíra dozvídá o lexikonu kouzel, v němž jsou všechna kouzla, a tak může zvrátit všechna kouzla, která na zemi použila. Saxana se tedy s Honzou vydává do jejího světa a získávají lexikon. Ten jim ale ukradne Miky se svoji partou. Saxana je ale s Honzou pronásleduje na koštěti a lexikon nakonec získají. Saxana tak mění nemocniční zřízence zpět v lidi, králíky zpět v učitelský sbor, ale kde vzít babské ucho?

 

Díky Saxaně se Honza dostal do potíží

Díky Saxaně se Honza nejednou dostal do potíží

 

Jeden z učitelů ale připomene, že babské ucho je šalvěj přeslenitá- lidově babské ucho, které mají ve škole. Jenomže zbývá už jen pár minut a za tak krátkou dobu se odvar nestihne. Naštěstí pan ředitel tento odvar pije a může ho dát Savaně. Saxana ještě promění zpět na kluky Mikyho hříšnou partu a vrací paní učitelce normální zuby. Saxana vypije lektvar a k ní se také přidává školník upír, kterému se ve světě lidí také zalíbilo. Z obou jsou rázem obyčejní lidé z masa a kostí a hlavně bez kouzel. Ale co naplat Saxana sice ztratila svoji kouzelnou moc, ale zjistila, co je to láska.


Videa k pohádce Dívka na koštěti (3)


Dívka na koštěti - Původ Saxany

Honza Bláha se snaží pomoci osvětlit původ Saxany. Inu zajímavé rodiné poměry to mají v Plzni.


Dívka na koštěti - Kolumbus

"Oni zapomněli, že Kryštof Kolumbus přijede lodí, vodovodem" tak zní oblíbená hláška z podání ženy zavřené na psychiatrické léčebně, kam Saxanu ...


Dívka na koštěti - Cesta autem

Kluci se snaží utéct s Lexikonem kouzel. Aby to Saxana s Honzou Bláhou a policisty neměli lehké, docela zábavně mění podobu svou i svého auta.

Zobrazit všechna videa (3)

Písničky k pohádce Dívka na koštěti (1)


Zobrazit všechny písničky (1)

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (17)


A proč ti tolik vadí, že je tvůj tatínek králík? Já mám za otce netopýra!


Saxana: "Kde je klika?" Pacientka: "Není... Aby někdo neutek. He, he... jenže voni zapomněli, že Kolumbus přijede lodí, vodovodem."


Chovatelka: "To je nějaká cizí rasa, že?" Učitelka: "Ano, věnujte jim prosím mimorádnou péči." Chovatelka: "Jo, budeme jim před spaním číst pohádky." Učitelka: "Raději klasiky."

Zobrazit všechny hlášky (17)

Související články

Dívka na koštěti přiletěla do kin poprvé před čtyřiceti lety!
Slavná pohádková komedie Václava Vorlíčka baví diváky už čtyři dekády!
Celý článek
Pohádkoví herci: Helena Růžičková
Helena Růžičková byla populární herečka, kterou můžeme především vidět v komediálních rolích. V pohádkovém světě dokázala svoji korpulentní postavou okouzlit i prince.
Celý článek
TOPlist