Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Nesmrtelná teta

Fandím

188 fanoušků

44.místo

Nesmrtelná teta, kterou v roce 1993 natočil režisér Zdenek Zelenka, je pohádková situační komedie o tom, že závist je velmi mocná a především nesmrtelná. Pohádka vzniklá na motivy klasické pohádky K. J. Erbana Rozum a Štěstí vypráví o tom, jak se z hlupáka může vlivem kouzelných bytostí stát moudrý člověk a naopak. Pohádka je také o tom, jak nebezpečná může závist být. Jak se ale se závistí vypořádat? Kdo má větší moc a koho je více potřeba – štěstí nebo rozumu, to vše se divák dozví v české pohádce Nesmrtelná teta v hlavní roli s herečkou Jiřinou Bohdalovou.

 

Závist je nesmrtelná

Závist je nesmrtelná

 

Děj pohádky Nesmrtelná teta

Ve vesnici žije Matěj, kterému nebylo dopřáno rozumu. Nikdo mu neřekne jinak než Jojo a každému je pro smích. Nad spícím Matějem debatují Rozum s Štěstí a přou se o to, kdo z nich je důležitější. Rozum říká, že bez rozumu není štěstí, a tak se rozhodnou provést malý experiment.

Rozum dá Matějovi moudrost, kterou ovšem vezme moudrému a spravedlivému králi Ctiradovi. Štěstí navíc z Matěje udělá krasavce, a tak přichází na svět úplně jiný Matěj. To se ale dozví Závist, kterou právě vyhnali z království krále Mojmíra, proto se rozhodne usadit se u Ctirada, který právě přišel o rozum.

 

Matěj byl všem pro smíchj

Matěj byl všem pro smích

 

Závist se vydává za jeho sestřenku Anastázii a stává se jeho hlavní rádkyní. Král má s Anastázií úmluvu, že mu bude radit. Když ona řekne ano, král řekne ne a naopak. Tím před lidmi vypadá Anastázie jako hodná a moudrá, ale ve skutečnosti dělá vše proto, aby království zničila a všichni si záviděli.

Mezitím se Matěj probouzí a vydává se do světa, až dojde ke království krále Ctirada. Před královstvím se setká s dívkou, která se mu ihned zalíbí. Je to princezna Pavlínka, dcera krále Ctirada, který teď v království přikazuje nesmyslné zákony. Každý druhý byl zbaven majetku a nakázal nosit čepice. Pavlínka radí Matějovi, aby se u krále ucházel o místo zahradníka, protože se jí Matěj také zalíbil.

Do města ho ale nechtějí pustit, protože nemá peníze, ale Matěj se vydává za prince, protože každý druhý šlechtic musel chodit prostě oblečen, nebylo možné poznat, kdo je kdo. Mezitím se začínají bývalí rádcové strachovat o zemi, protože viděli, jak jsou královy zákony hloupé a chtěli tak krále sesadit – pro blaho země. Matěj rádce slyšel a řekl to panu králi, který za to Matěje učinil svým druhým rádcem, což se paní rádcové (Závisti) ani trochu nelíbilo.

 

Závist se vydávala za sestřenku Anastázii

Závist se vydávala za sestřenku Anastázii

 

Matěj s Pavlínkou v sobě našli zalíbení a Matěj chtěl zavést v království opět pořádek a jako rádce zrušil královy zákony. To chtěli dvořané oslavit, ale začali si závidět, že jedni jsou oblečení jako páni a jiní jako chudáci, a tak za svoji dobrotu skončil Matěj díky Anastázii (Závist) ve vězení. Závist v noci spícímu králi našeptává, aby se Matěje zbavil nadobro, což se ale dozvěděla Pavlínka.

Pavlínka Matěje dostala z vězení a chce ho ukrýt v domě tetičky Anastázie, která žije v lese, kde o ní téměř nikdo neví. Anastázie jen nerada Matěje k sobě vezme, ale poté se v ní zrodí plán, jak se Matěje nadobro zbavit. Dá mu tedy nápoj, po kterém usne navždy. Dřív než ale Matěj nápoj vypije, spatří skutečnou tvář tetičky, která je ve skutečnosti škaredou ježibabou.

 

matej radcem

Matěj se stal vrchním rádcem

 

Matěj uteče a spěchá za Pavlínkou, aby jí vše pověděl. Dřív než tak učiní ho Závist dostihne a zbavuje řeči a nakonec ho hodí do tůně. Matějovi ale pomůže Štěstí, které ho zachrání. Matěj znovu spěchá k Pavlínce, které vše řekne. Společně se rozhodnou Závisti zbavit tím, že všem řeknou, že se vezmou. Oba se měli rádi a svatbou s Pavlínkou by se Matěj stal králem a jako král by mohl vyhnat závist. Matěj jako budoucí král Závist vyžene, ale ta slibuje pomstu.

Závist si vyměnila podobu s Pavlínkou, která teď vypadala jako Závist. Skutečnou princeznu Pavlínku nechala Závist vyhnat ze zámku a sama se těšila na svatbu, kterou by ji mohli všichni závidět. Matěj ale pozná, že s Pavlínkou není něco v pořádku a brzy také zjistí pravdu. Matěj se tedy vydává do lesů hledat skutečnou Pavlínku, která teď vypadá jako Závist. Matěj ale ví, že je to jeho Pavlínka a chce si ji vzít.

 

Závist si vyměnila podobu s princeznou Pavlínkou

Závist si vyměnila podobu s princeznou Pavlíkou

 

Na svatbu ale přichází Závist, kterou všichni společně vyženou díky lásce, na kterou se Závist nemůže dívat. Pavlínka získává zpět svoji podobu a král Ctirad dostane zpět svůj rozum. Ale aby Rozum nepřipravil o moudrost Matěje, tak dál králi svůj rozum.

 

Zajímavosti o pohádce Nesmrtelná teta

Za  roli Závisti, kterou ztvárnila herečka Jiřina Bohdalová ji byla udělena cena Český Lev za nejlepší ženský herecký výkon. Pohádka Nesmrtelná teta se natáčela na místech jako Vranov nad Dyjí, na Veselém Kopci, Sychrově nebo Horšovském Týně.

 

.


Videa k pohádce Nesmrtelná teta (1)


Nesmrtelná teta (celá pohádka)

Pohádka o sympatickém klukovi Matějovi, který čarovným kouzlem nabral štěstí i rozum, který nyní postrádá kdysi moudrý král Ctirad. Uvidíme jestli se ...

Zobrazit všechna videa (1)

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (3)


Pěkně jsem dnes s králem pro mládenečka šibeničku smluvila...


Já mu dám, takhle mě seřezat.


„Tak, mě snad trefí šlak.”

Zobrazit všechny hlášky (3)

Související články

Pohádkový svět: Závist se chystá do Řecka?
Závist, známá z návštěv Mojimírova a Ctiradova království, se možná chystá do Řecka.
Celý článek
TOPlist