Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

O buchtách a milování

Fandím

26 fanoušků

341.místo

Pohádka režisérky Věry Jordánové z roku 1986 O buchtách a milování nás uvede do prostředí Hané. Vtipný příběh vypráví o tom, že i mladí lidé se museli naučit pracovitosti.

Kordulka musela kvůli své lenosti do světa a potkala Janka

Kordulka musela kvůli své lenosti do světa a potkala Janka

 

Děj pohádky O buchtách a milování

Janek žil ve vesnici se svoji maminkou. Celý den se ale válel na peci a jedl buchty. Byl tak líný, že z pece už ani nevylezl. Maminka se na něj zlobila, protože jí s žádnou prací nepomohl. Jednou už měla jeho lenosti až po krk a svého synáčka naložila na trakař s motykou a zavezla za vesnici na pole. Měl tu sedět tak dlouho, dokud neudělá svoji práci.

Ve vesnici žila ještě jedna rodina – maminka s dcerou Kordulkou. Kordulka celé dny přemýšlela nad ženichem a nad tím, jak se vdá, že nedělala ni jiného. Její maminka se o vše postarala sama a Kordulka jí s ničím nepomohla. Ale i na tuhle maminku toho bylo až příliš a poručila své líné dcerce, aby zadělala těsto na buchty, jinak půjde do světa. Kordulka ale samým přemýšlením nad svatbou a ženichem těsto nezadělala, a tak šla do světa.

 

Janek se celé dny válel na peci

Janek se celé dny válel na peci


Nešla ani tak daleko a potkala Janka, kterému už pěkně vyhládlo. Za buchty od Kordulky by udělal vše, a tak jí slíbil, že se vezmou. Janek ale nikdy nevytáhl paty z domu, a tak nevěděl, kudy má jít. Vydali se tedy na cestu až oba došli do lesa a nevěděli, jak dál. Janek si vzpomněl na pohádku, kterou mu maminka povídala a v ní se povídalo, že když je člověk ve šlamastice, že má vylézt na strom a odtud uvidí cestu.

Janek šel tedy hledat strom a Kordulka si mezitím ustlala v listí a usnula. Neslyšela ale volání Janka, který ji nemohl najít. Oba se v lese ztratili. Ráno našli Janka tři bratři- uhlíři. Janek jim pověděl, že se ztratil v lese a že má veliký hlad. Bratři mu dali najíst, ale něco za něco. Jídlo si musel hezky odpracovat.

Jankovi ale práce vůbec nešla, ale bál se bratrů natolik, že raději pracoval. Mezitím se Kordulka probudila sama v lese a dala se do pláče nad ztraceným Jankem. V lese ji našla babička – matka tří bratří- a vzala ji k sobě. Měla babičce pomáhat s vařením pro chlapce, ale vůbec jí to nešlo. Buchty se jí nevedly, tak je raději babička chlapcům nosila sama, aby se na Kordulku nezlobili.

 

Z lenochů se stali pracanti a nakonec se oba vzali

Z lenochů se stali pracanti a nakonec se oba vzali


Tak to šlo rok. Jankovi šla práce čím dál lépe od ruky a Kordulka uměla tak dobré buchty, že je konečně mohla odnést bratrům do lesa k večeři. To bylo ale překvapení, když společně s bratry pracoval v lese také Janek. Oba se konečně našli a vrátili se domů, kde už na ně obě matky čekaly. Obě se totiž strachovaly, co s jejich línými dětmi bude, ale nevěděly, že se Janek i Kordulka naučili pracovat. Z lenochů a spáčů se tak stali pracovití lidé, kteří se nakonec vzali.


Videa k pohádce O buchtách a milování (1)


O buchtách a milování

Pohádkový příběh O buchtách a milování vypráví o líném Jankovi a lenošné Kordulce. O Hanácích se říkávalo, že jso to lidé rozvážní, ale pomalí. Inu: ...

Zobrazit všechna videa (1)

Písničky k pohádce O buchtách a milování (0)


Přidej písničku

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (0)


Přidej hlášku

TOPlist