Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

O princezně Jasněnce a létajícím ševci

Fandím

186 fanoušků

45.místo

Pohádka režiséra Zdenka Trošky O princezně Jasněnce a létajícím ševci z roku 1987 je o ševci, který si vyrobil křídla z kůže a mohl tak létat. Vypadal sice jako čert, ale i přesto okouzlil princeznu, kterou musel vysvobodit z moci dvou čarodějnic. Pohádka je natočena na motivy klasické předlohy Jana Drdy.

 

Princezna Jasněnka se zamiluje do ševce Jíry

Princezna Jasněnka se zamiluje do ševce Jíry

 

Děj pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci

Jednoho rána nevyjde slunce a všichni se podivují, jak je to možné. To se brzy vysvětlí, když ke králi přijde Sluneční paní a dvě čarodějnice. Čarodějnice a její dcera Černava totiž zabily kohouta Sluneční paní, který budí slunce. U pře je také princezna Jasněnka, která se postaví na stranu Sluneční paní a král sám také rozhodne, že v právu je Sluneční paní. Za to se ale čarodějnice chtějí králi pomstít a řeknou mu, že si jeho dcera vezme jen usmoleného ševce.

Král to ale nechce připustit, a tak nechá princeznu zavřít do věže. Čarodějnice mezitím hledají ševce, aby mohly svoji pomstu dokonat. Jednoho najdou, je jím Jíra. Čarodějnice pomocí kouzel stvoří muže, který Jírovi a jeho kamarádovi slíbí odměnu za jejich nejlepší výtvor. Jíra ušije z kůže křídla a odletí až k hradu do chaloupky dvou manželů. Právě od nich se dozvídá o princezně, kterou nechal král zavřít do věže.

 

Celé království hledalo ztracenou princeznu

Celé království hledalo ztracenou princeznu


Jíra má ale křídla, a tak v noci letí do věže, kde je opravdu princezna zavřená. Oba se do sebe zamilují, ale král princeznu hlídá a na druhý den vtrhne král s vojáky do pokoje, a tak princezna s Jírou odletí pryč. Všichni si myslí, že to byl čert. Oba jsou šťastní, ale Jasněnka musí vařit, což jí moc nejde, ale Jíra se na ni vůbec nezlobí. Čarodějnice s takovou pomstou nejsou spokojené, a tak se vydají k Jasněnce na trh, kde princezna nabízí boty. Předstírají zájem o boty a Jasněnku unesou.

Jírovi po ní jen zbyl střevíček, který Jasněnce kdysi ušil. Střevíček mu ale ukáže cestu ke Sluneční paní, která mu slíbí pomoc, když jí opraví její boty. Ty ale velice pálí, ale ani to Jíru neodradí a boty spraví. Za odměnu žádá jen to, aby mu Sluneční paní řekla, kde je Jasněnka. Právě od ní se dozví, že Jasněnku drží zlé čarodějnice. Dá mu ještě svůj prsten, který ho ochrání a ve chvíli, kdy mu bude nejhůř, ho má upustit na zem a Sluneční paní mu přijde na pomoc.

 

Jasněnka s Jírou uprchla z věže

Jasněnka s Jírou uprchla z věže


Jíra pomocí křídel letí pro Jasněnku a domluví se, že ji vysvobodí. Do okýnka si jen má dát světýlko. Čarodějnice ale poznaly, že Jasněnku navštívil Jíra podle střevíčků, které měla Jasněnka na sobě. Namíchaly proto nápoj, po kterém na Jíru zapomene. Jasněnka to ale nevypila. Jíra přiletěl pro Jasněnku, jak byli domluveni a osvobodil ji. Sluneční paní obě čarodějnice potrestala a zničila jejich hrad. Jasněnka ale s sebou vzala vodu, kterou jí čarodějnice namíchaly, a když byli v bezpečí, chtěl Jíra pít.

Když Jíra vypil zbytek vody, tak únavou usnul. Jasněnka zatím běžela pro další vodu, ale cestou ji potkal voják a poznal v ní princeznu a odvezl ji na hrad. Mezitím se Jíra probudil, ale na Jasněnku úplně zapomněl. Jasněnku mezitím rozhodl pan král provdat a svolal do království ženichy. Princezna jim ale dala za úkol vyrobit druhý střevíček, který jí kdysi udělal Jíra. Jeden z princů si druhý střevíček vzal a hledal ševce, který by svedl vyrobit druhý. Našel Jíru, který, když viděl druhý střevíček, vzpomněl si na Jasněnku a na to, kdo je. Neváhal a letěl si pro svou milovanou Jasněnku. Nakonec i pan král jejich lásce nebránil.

 

Jíra Jasněnku zachránil ze spárů čarodějnic

Jíra Jasněnku zachránil ze spárů čarodějnic

 

Kde se pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci natáčela?

Pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci se natáčela na hradě Bouzov. Tajemná zřícenina, kde čarodějnice ukrývají Jasněnku, nese název Frýdštejn. Jíra poprvé vzlétne ze střechy zámečku Vítkovec, který se nachází nedaleko Holan.


Videa k pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1)


O princezně Jasněnce a létajícím ševci (celá pohádka)

O princezně Jasněnce a létajícím ševci je česká pohádka z roku 1987 od režiséra Zdeňka Trošky. Filmová pohádka vypráví o létajícím ševci Jírovi a ...

Zobrazit všechna videa (1)

Písničky k pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci (0)


Přidej písničku

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (0)


Přidej hlášku

Vaše názory

Sdělte svůj názor na pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci ostatním
  • 13.06. | 18:24 brunetka

    Helenka byla kouzelná ve všech rolích,ale čarodějnice v pohádce O princezně Jasněnce byla kouzelná!!!

Související články

Pohádkoví herci: Helena Růžičková
Helena Růžičková byla populární herečka, kterou můžeme především vidět v komediálních rolích. V pohádkovém světě dokázala svoji korpulentní postavou okouzlit i prince.
Celý článek
TOPlist