Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

O Ptáku Ohniváku

Fandím

59 fanoušků

175.místo

Moderní přepis Erbenovy pohádky z roku 1980 vypráví příběh o princi, který nedokázal uhlídat jabloň, z níž se ztrácela zlatá jablka. Pohádku O ptáku Ohniváku natočila v roce 1980 Libuše Koutná.

 

Princ se dostal na zámek princezny Rusovlásky, které patřil pták Ohnivák

Princ se dostal na zámek princezny Rusovlásky, které patřil pták Ohnivák

 

Děj pohádky O ptáku Ohniváku

Mladý princ je na lovu, jenže jako obvykle nemůže nic ulovit, proto uteče a schová se do krmelce. Zde se objeví liška Ryška, která žádá prince o něco k snědku. Princ dá lišce ptáka, kterého ulovil a vrací se domů na hrad. Jeho otec král si ho nechá zavolat a dá mu úkol. Král má totiž jabloň, která rodí jen zlatá jablka. Někdo je ale krade a nikdo, kdo jabloň dosud hlídal, ji neuhlídal. Král tedy po svém synovi chce, aby hlídal poslední zlaté jablko, které na jabloni zbylo.

Večer, když princ hlídá, objeví se znovu liška Ryška a chce princi poradit. Ten ale její radu odmítá a navíc usne. Mezitím přiletí k jabloni pták Ohnivák, který jablko ukradne a uletí. Princ se vzbudí a zjistí, co se stalo. Prosí lišku o pomoc. Ta mu řekne, kdo je zlodějem a dokonce mu chce ukázat i cestu. Pro prince je ale cesta náročná, protože není zvyklý na obyčejné zacházení. Liška mu také poradí, jak ptáka chytnout, ale princ musí sám vyrobit klec z proutí.

V noci se pak vkrade na zámek, kde žije princezna Rusovláska, které pták patří. Princezna ale nenosí krásné šaty jako jiné princezny, proto si ji princ splete se služebnou. Princ totiž znovu neposlech lišku a chtěl ptáka Ohniváka zavřít do krásnější klece. V tu chvíli začal pták křičet. Princ se polekal, a když uviděl Rusovlásku, žádal ji o úkryt. Myslel si, že je to obyčejná dívka a říkal jí Marjánka.

 

Starý král se vydal hledat svého syna k sousednímu králi

Starý král se vydal hledat svého syna k sousednímu králi

 

Když se princezna ptala, co tu chce, namluvil jí, že je to princ, který se chce oženit s princeznou, ale aby ji poznal, předstírá obyčejného služebného, který se chce ucházet o místo komořího ptáka Ohniváka. Žádá dívku, aby se za něj u princezny přimluvila. Na druhý den se tedy stane komořím Ohniváka a povídá si s dívkou. Princ by rád viděl princeznu Rusovlásku, tak mu dívka nabídne, aby obsluhoval na maškarním bále, který se má další den konat a tam princeznu jistě uvidí.

Princ je ovšem nešika a na princeznin doprovod vylije vodu, proto ho princezna pošle do maštale. Sem za ním přichází princezna oblečená již v obyčejných šatech. Princ se chce s Marjánkou projet a rád by si vzal Zlatohříváka, o kterém mu pověděla liška Ryška. Liška mu také poradila, aby Zlatohřívákovi nedával zlatou uzdu, jinak daleko nedojede. Ale princ ji opět neposlechl.

Dívka se o prince bála a raději utekla, než aby viděla, jak si na koni zláme vaz. Princ na koni sice ujel, ale brzy z něj spadl. Liška mu radila, ať raději uteče, že se už dvakrát pokusil o krádež a že jistě skončí v hladomorně. Princezna ho nechá zavřít do hladomorny, která ovšem slouží jako sklad pro jablka, a sama se tam nechá také zavřít - coby Marjánka.

Její otec jde zatím na ryby a potká sousedního krále, který se vydal hledat svého ztraceného syna. Král najde svého syna ve vězení a princ se konečně dozvídá pravdu o tom, kdo Marjánka ve skutečnosti je. Není to totiž žádná Marjánka, ale princezna Rusovláska. Oba se na sebe rozzlobí, ale nakonec se usmíří, protože se do sebe zamilovali.


Videa k pohádce O Ptáku Ohniváku (1)


O Ptáku Ohniváku

Pohádka O Ptáku Ohniváku nás zavede do jednoho království, kde mají jabloň plnou zlatých jablek. Jenže zlatá jablíčka někdo krade a tak je na princi, ...

Zobrazit všechna videa (1)

Písničky k pohádce O Ptáku Ohniváku (0)


Přidej písničku

Obrázky (0)


Přidej obrázek

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (0)


Přidej hlášku

TOPlist