Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

O Rozárce a zakletém králi

Fandím

30 fanoušků

313.místo

Pohádka O Rozárce a zakletém králi je natočena na motivy známé pohádky Kráska a zvíře. Pohádku převyprávěl František Hrubín a právě podle jeho předlohy byla pohádka v roce 1985 natočena. Režie se ujala Libuše Koutná.

 

Rozárka byla milé a pracovité děvče

Rozárka byla milé a pracovité děvče

 

Děj pohádky O Rozárce a zakletém králi

Starý muž se vrací z města domů. Je již ale večer a v lese navíc zabloudí a dostane se k zámku. Vejde dovnitř a žádá o nocleh. Najednou se začne prostírat stůl a muž může zůstat, ale hostitel se mu neukázal. Ráno muž děkuje za pohostinnost a vydává se domů. U brány ale spatřil krásný růžový keř. Utrhl jednu růži pro svoji milovanou dceru Rozárku. To ale neměl dělat. Tímto činem rozhněval pána zámku a ten po něm za trest žádal jednu z jeho dcer.

Dal mu svého koně a šperky, ale do večera chtěl mít jednu z jeho dcer na svém panství. Mezitím na muže doma čekaly dvě dcery – milá a pracovitá Rozárka a líná a sobecká Hortensie. Hortensie si neustále stěžovala na otce, který ztratil krámek a ona tak ztratila nápadníka a postavení. Rozárka se ale o otce opravdu strachovala. Když ale přišel, řekl oběma, co se stalo a ukázal jim šperky. Hortensie se jich ihned ujala a sama byla ochotna vydat se k záhadnému pánovi.

Když jí ale otec řekl, jak pán vypadá, ihned otočila. Popsal ho totiž jako zlé a ošklivé zvíře. A skutečně král byl totiž zaklet do podoby zvířete za to, že pohrdal stářím. Hortensie už na zámek nechtěla a řekla, ať jde Rozárka, kvůli které otec utrhl růži a dostal se do potíží. Rozárka, aby otce utěšila, šla za pánem. Ten ji přijal a staral se o Rozárku jako o princeznu. Dal jí krásné šaty, žádnou práci dělat nemusela, jen pána nikdy neviděla. Slyšela jen jeho hlas.

 

Kvůli otci se Rozárka vydala na zakletý zámek

Kvůli otci se Rozárka vydala na zakletý zámek


Rozárce se ale stýskalo po domově a prosila pána, aby ji domů pustil. Ten jí to nechtěl dovolit, ale umožnil jí nahlédnout na své blízké na hladině vody. Rozárka viděla, že se Hortensie chystá provdat za Vendelína. Ráda by šla na svatbu své jediné sestry, ale pán nechtěl dovolit, ale navrhnul jí, že s ní večer povečeří a společně oslaví svatbu její sestry a oslaví také své zásnuby. Rozárka se na večeři těšila, protože by to bylo poprvé, co by viděla svého hostitele. Ustrojila se do krásných šatů a čekala, až pán přijde.

Když ho ale spatřila, lekla se a omdlela. Druhý den se mu omlouvala za své chování a slíbila mu, že u něj zůstane, ale ať po ní nežádá, aby se stala jeho ženou. Rozárce se ale opět začne stýskat po domově a prosí pána, ať ji pustí, že se jistojistě vrátí. Pán jí to tedy dovolí, ale pod podmínkou, že se musí vrátit do tří dnů, jinak by pán zemřel žalem. Dá jí také kouzelný prsten, který ji za ním dostane v mžiku. Doma se Rozárka vítá s otcem, ale také se sestrou, která jí závidí její šaty a nesnese pomyšlení, že by snad byla bohatší.

Hortensie jí proto vzala prsten, to ale tušil Vendelín. Třetí den se Rozárka loučila s otcem, ale najednou už byla půlnoc. Chtěla se pomocí prstenu vrátit, ale ten nebyl k nalezení. Nakonec jí ho přinesl Vendelín, který prsten viděl u Hortensie pod polštářem. Rozárka spěchala zpátky, ale našla pána polomrtvého. Rozárka toho litovala a pána políbila a najednou se z něj stal opět člověk. Její láska ho totiž zachránila a zbavila kletby.


Videa k pohádce O Rozárce a zakletém králi (1)


O Rozárce a zakletém králi (celá pohádka)

O Rozárce a zakletém králi je česká pohádka natočená podle předlohy "O krásce a netvorovi". Pohádkový příběh vypráví o statečné dívce, která díky své ...

Zobrazit všechna videa (1)

Písničky k pohádce O Rozárce a zakletém králi (0)


Přidej písničku

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (0)


Přidej hlášku

TOPlist