Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

O statečném kováři

Fandím

174 fanoušků

52.místo

Pohádka O statečném kováři byla natočena v roce 1983 režisérem Petrem Švédou. Pohádka vznikla na motivy klasické pohádkové předlohy Boženy Němcové – Neohrožený Mikeš. Mladý kovářský syn jde do světa, kde na něj čeká řada nástrah, které neohroženě překoná a zachrání tak tři ztracené princezny.

 

Mikeš chtěl být od mala kovář

Mikeš chtěl být od mala kovář

Děj pohádky O statečném kováři

Hrdinou příběhu je silný a odvážný mladý kovář s dobrým srdcem. Už jako mladý chtěl být kovářem. Musel ale prvně vyrůst a zesílit. Doma ale našel palici, o které se dozvěděl, že kdo ji přehodí přes jejich chalupu, jakoby získal toulavé boty. I Mikešův otec šel kdysi do světa a neviděli ho sedm let. Když Mikeš vyrostl, měl dostatek síly a palici přehodil. Vydal se tedy do světa.

Na své cestě potkal mlynářského pomocníka Matěje a siláka Ondru, kteří se vydali do světa s ním. Jdou, jdou, až narazí na královské vojáky, kteří je chtějí zatknout, protože si zpívají vesele, což je v království zakázané. S vojáky si hravě poradí a jdou dál, až dojdou do hospody, kde jim vypráví o třech princeznách, které se v den svých osmnáctých narozenin ztratily. Hospodská řekne Mikešovi, že nejmladší z princezen byla nejkrásnější.

 

Cestou potkal Mikdš Matěje a Ondru

Cestou potkal Mikeš Matěje a Ondru


Mikešovi je princezen líto a přemluví své kamarády, aby je šli hledat. Vydají se tedy na hrad krále, kterému řeknou, že chtějí zachránit jeho dcery. Král jim tedy dá na cestu, co si budou přát a společně se vydají hledat princezny. Jediné co mu král řekl je, že kdysi bojoval o matku princezen s černým králem, kde ale princezny hledat, nevěděl. Mikeš a jeho kamarádi byli na cestě už dlouho a král přestal doufat v návrat svých dcer a jejich zachránců. Mládenci se ale nevzdali a putovali krajem.

Na jejich cestě je čekala řada nástrah a začali se objevovat i kouzla. Všichni došli do staré zříceniny, kde na ně čekala hostina, kterou spořádali. Druhý den měl pak Matěj hlídat kaši a Ondra s Mikešem šli pro dřevo. Matěje ale vyrušil malý lišák, který chtěl kaši výměnou za vybrané dobroty. Matěj mu kaši dal, ale pak náhle omdlel. Kamarádi ho probrali a teď měl zůstat Ondra, který měl ostatním připravit rybu. Jenomže se mu znovu zjevil lišák a chtěl rybu výměnou za zlato a stříbro. Ondra mu rybu dal a také omdlel.

 

Všichni tři se vydali hledat ztracené princezny

Všichni tři se vydali hledat ztracené princezny


Do třetice zůstal Mikeš, který lišákovi sebral vousy. Jakmile to udělal, změnil se lišák v babu, která chtěla vousy výměnou za vše, co si jen bude Mikeš přát. Mikeš chtěl vědět, kde jsou princezny. Baba mu tedy ukázala cestu, která vedla skrz studnu. Matěj s Ondrou čekali na Mikeše nahoře s tím, že ho vytáhnou, až jim dá znamení. Baba dala Mikešovi svíčku, která mu měla pomoci proti zlým silám.

Stačilo jen říct: „Hoř světýlko, plápolej, tupou sílu udolej.“ Mikeš se dostal až do hradu černého krále, kde našel dvě princezny. O třetí princezně sestry nevěděly. Mikeš tedy s princeznami utekl. Poslal je studnou nahoru a sám zůstal ještě dole. Znovu se mu objevila baba, která ho varovala před zrádnými kamarády. Mikeš proto dal do vědra jen svou palici a zavolal na kamarády, aby ho vytáhli. Ti ale začali rozumovat nad bohatstvím a princeznami a vědro s palicí nakonec pustili do studny.

 

Mikeš dostal kouzelnou svíčku, která ho měla chránit

Mikeš dostal kouzelnou svíčku, která ho měla chránit


Oba tak Mikeše zradili. Mikeš zůstal sám dole s babou, ve které ale poznal princeznu, která mu poradila, jak porazit zlého krále, který ukrývá svoji moc ve vejci, které opatruje jeho pes. Sama mu pak dala svůj prsten. Díky ní černého krále porazil a princeznu zachránil. Ta se rázem ocitla zpět na svém zámku, kde se už Ondra s Matějem chystali oženit se dvěma princeznami.

Mikeš si ale na nic nepomatoval a šel cestou, až došel do hospody, kde mu před lety pověděli o třech princeznách a paměť se mu vrátila. Spěchal na zámek, kde ho jeho milovaná princezna uvítala. Král chtěl za trest Matěje a Ondru připravit o hlavu, ale Mikeš měl pro ně lepší trest. Oba se vrátili domů - Ondra ke zlému sedlákovi a Matěj k mlynářovi. Mikeš se pak vrátil domů do kovárny, ale čas od času musel přeci jen vládnout, když byl teď král.

 

Mikeš musel projevit velkou odvahu

Mikeš musel projevit velkou odvahu

 

Kde se pohádka O statečném kováři natáčela?

Pohádka O statečném kováři se natáčela na jižní Moravě. Dům Mikeše a jeho otce se nachází ve Strážnickém skanzenu. Zde najdete také vysoký starý domek, kde se po ránu probudil Matěj s Ondrou, když jim Matěj oznámil svůj plán, jít vysvobodit princezny. Matěj roztáčí větrný mlýn v Kuželově. O pár desítek kilometrů dále můžete navštívit hrad Buchlov, ze kterého se ztratily tři princezny. Místo, kde princezny byly vězněné objevíme v Dolních Kounicích ve zřícenině kláštera Rosa coeli.


Videa k pohádce O statečném kováři (0)


Přidej video

Písničky k pohádce O statečném kováři (1)


Zobrazit všechny písničky (1)

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (2)


"Hoř světýlko, plápolej, tupou sílu udolej."


"A nedáte si říct a nedáte."

Zobrazit všechny hlášky (2)

Vaše názory

Sdělte svůj názor na pohádku O statečném kováři ostatním
  • 04.11. | 14:48 katkamo

    Velmi oblíbená pohádka mého syna a stejně tak i má. Klasika, skvělé herecké obsazení, krásná hudba a stejně tak i exteriéry, ve kterých se natáčela. Nebyla jsem si jista, zda se jedná o místa, která jsme kdysi navštívili a navíc za těch skoro 20let se taky něco málo změní. Vlastně jsem se na tyto stránky dostala jen proto, abych si ověřila, zda naše tipy byly správné. Nenašla jsem zde však zmínku o zřícenině klášteru Rosa coeli v Dolních Kounicích, který v pohádce sloužil jako sídlo Černého krále a kde přebývaly i unesené princezny. A ten opravdu za zmínku stojí. A jeho návštěvu mohu všem doporučit.
    • 04.11. | 15:16 Šmudla

      Děkujeme moc za pohádkovou informaci. Text k pohádce O statečném kováři je díky vám doplněn. :) Team Pohádkář.cz
TOPlist