Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Perinbaba

Fandím

44 fanoušků

226.místo

Slovenskou pohádku Perinbaba natočil v roce 1985 Juraj Jakubisko.

 

Perinbaba se ujala malého Jakubka

Perinbaba se ujala malého Jakubka

 

Děj pohádky Perinbaba

Je velká zima a krajinou projíždí komedianti. Do cesty se jim ale postaví Zubatá, všichni se rozprchnou a na místě nechají jen malého chlapce – Jakubka. Zubatá si jde pro něj, ale chlapec se jí vůbec nebojí, což ji ještě více rozzlobí. Celé dění sleduje Perinbaba a rozhodne se chlapce zachránit. Pomůže mu a bere ho k sobě, kde jí pomáhá.

Perinbaba má totiž na starosti počasí – když třepe peřiny, na zemi sněží. Jakubko jí pomáhá, ale vůbec neroste. Perinbaba má skleněnou kouli, v níž vidí osudy lidí. Jakubkovi se zalíbí Alžbětka, kterou chce vždy potěšit pomocí počasí. Léta plynou, ale Jakubko je stále malý chlapec – u Perinbaby totiž čas neplyne. Jednou ale Jakubko vylezl na věž, viděl svět a zestárl. Jakubkovi se Alžbětka líbila čím dál víc. Když jí zemřela maminka, chtěl ji rozveselit duhou. Její otec si vzal novou ženu, která byla na Alžbětku zlá.

 

Otec Alžbětky se znovu oženil

Otec Alžbětky se znovu oženil

 

Jakubko se chce dostat na svět a pomoct Alžbětce. Využije proto chvíle, kdy Perinbaba spala a pomocí velké peřiny se dostal na svět. Jakmile byl na světě zestárl na svůj věk. Už nebyl chlapec, ale dospělý mladík. Dostal se k Alžbětce a svoji šikovností dostal místo pomocníka u jejího otce rychtáře. Alžbětka se do mladíka sice zamilovala, ale Jakubka chtěla dostat Dora – nevlastní sestra. Alžbětce o život proto usilovala nejen její nevlastní sestra a matka, ale také Zubatá, která měla na Jakubka spadeno.

Nevlastní matka Jakubka lstí vyhnala, ale ani to mladíka neodradilo. Začal stavět mlýn, ve kterém by s Alžbětkou bydleli. Macecha se sestrou jim ale připravily buchty, po kterých oba usnuli. Potom hodily Alžbětku do studny. Než si ji ale stihla vzít Zubatá, zachránila ji Perinbaba. Jakubko byl obviněn z Alžbětčina zmizení a měl být oběšen. Pomoct mu jen mohla svatba s dívkou. Nabídla se proto Dora. Jakubko nakonec souhlasil, ale v den svatby utekl Alžbětku hledat.

 

Macecha s Dorou zmizely i s penězi

Macecha s Dorou zmizely i s penězi

 

Chtěl ji najít, ale Zubatá mu řekla, že Alžbětku vzala. Jakubko se proto vrátil zpět do vesnice, kde měl být oběšen. Perinbaba nakonec Alžbětku ze svých služeb propustila a vše dobře dopadlo. Macecha a její dcera zmizely se všemi penězi a chtěly uletět na peřině, jenomže se zachytily na rameni mlýna a všechny peníze jim popadaly. Obě si nakonec vzala Zubatá.

 

Alžbětka si nakonec vzala Jakubka za muže

Alžbětka si nakonec vzala Jakubka za muže


Videa k pohádce Perinbaba (1)


Perinbaba (celá pohádka)

Perinbaba je filmová pohádka z roku 1985, která byla natočená na motivy pohádky Paní Zima od bratří Grimmů. Je to pohádkový příběh o Jakubkovi, který ...

Zobrazit všechna videa (1)

Písničky k pohádce Perinbaba (0)


Přidej písničku

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (0)


Přidej hlášku

TOPlist