Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Popelka

Fandím

201 fanoušků

39.místo

Popelka je klasická pohádka o skromné dívce, která musela tvrdě pracovat, zatímco se její líné sestry jen válely. Televizní zpracování z roku 1969 zpracovává příběh, který zná téměř každý. Nejen krásný příběh, ale i písničky patří k pohádce Popelka režisérky Vlasty Janečkové. Tato pohádka patří vůbec k prvním pohádkám televizní obrazovky.

 

Popelka musela v chaloupce od rána do večera pracovat

Popelka musela v chaloupce od rána do večera pracovat

 

Děj pohádky Popelka

Popelka žije v domečku se svými dvěma línými sestrami Kateřinou a Dorou. Ony a jejich zlá macecha nutí Popelku k neustálé práci. Jednou se Popelčin hodný tatínek vydává do města a Kateřina s Dorkou po něm chtějí drahé šaty a šperky, jen Popelce stačí to, co mu cestou zavadí o kabát. Když se tedy otec vrátí dá Popelce větvičku se třemi oříšky, která mu cestou zpět zavadila o kabát.

Své ženě také řekne novinu, že princ se chystá oženit. A skutečně ze zámku se ozve hlas, který oznamuje, že se na zámku budou po tři dny konat plesy, kde si princ Mojmír vybere svoji budoucí ženu. Na ples jsou zvány všechny dívky z království – chudé i bohaté, urozené i neurozené. Macecha a její dcery se už vidí na zámku a začnou velké přípravy na ples. Popelka musí sestrám šít šaty a o práci nemá nouzi.

 

Princ Mojmír neměl na ženění ani pomyšlení

Princ Mojmír neměl na ženění ani pomyšlení


V den, kdy ples konal byla macecha se svými dcerami v plné parádě. Ale aby se ujistila, že Popelka na ples nepříjde, uložila jí práci. Smíchala popel a hrách, který měla Popelka přebrat a samy odjely na ples. Popelka plakala, ale najednou se na okně objevil holoubek, který Popelce poradil, aby rozlouskla oříšek a o práci, že se postará on a jeho bratři. A skutečně v oříšku byly šaty modré jako samo nebe. Popelka tedy odjela na ples, ale holoubek ji varoval. Do půlnoci musela být doma.

Poradil jí ještě kouzlo, jak zmizet a už Popelka byla na cestě na zámek. Princ Mojmír byl zatím z hledání nevěsty otráven, ale vše se změnilo, když do sálu vešla Popelka. Princ se do ní ihned zamiloval a protancoval s ní celý večer. Jenomže ještě než odbila půlnoc, Popelka se z plesu vytratila. Na druhý den se princ těšil, že neznámou dívku opět uvidí. Doma Popelka měla znovu za úkol přebrat popel od čočky, ale i tentokrát jí přispěchali na pomoc holoubci. Popelka rozlouskla druhý oříšek a v něm byly stříbrné šaty.

 

Celý sál utichl, když vešla Popelka

Celý sál utichl, když vešla Popelka


Princ už na ni na plese čekal a znovu s ní strávil celý večer. Na třetí den byl princ celý nedočkavý a jeho otec s panem rádcem se mu snažili pomoct a vymysleli malou lest. Natřeli schody lepidlem, aby se dívka, až bude odcházet, přilepila. Popelka tentokrát našla v oříšku zlaté šaty a zase spěchala na ples. Princ na ni již čekal a chtěl si ji vzít, jenomže hodiny již ukazovaly půlnoc a Popelka musela spěchat pryč.

Jenomže na schodech se jí přilepil střevíček, který tam musela nechat a už spěchala domů. Princovi tak po jeho neznámé dívce zbyl jen střevíček. Princ se ale rozhodl dívku najít a objížděl jeden dům za druhým a dával dívkám vyzkoušet střevíček. Objel už skoro celé království, ale dívkám byl střevíček malý. Nakonec dojel až do chaloupky, kde bydlela Popelka. Její sestry se chtěly do střevíčku nasoukat, ale byl moc malý. Princ už skoro ztrácel naději, když do chaloupky vešel Popelčin otec a řekl princi, že má ještě jednu dceru – Popelku. Popelka si střevíček zkusila a padl jí jako ulitý. Princ poznal, že to je dívka, do které se zamiloval a odvezl si ji i jejím otcem na zámek.


Videa k pohádce Popelka (2)


Popelka (celá pohádka)

Klasická verze Popelky z roku 1969. Pohádka má nejen krásný příběh, ale také je plná půvabných písniček. ...


Popelka - Popelka a princ

Popelka a princ se mají rádi.

Zobrazit všechna videa (2)

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (0)


Přidej hlášku

Související články

Helena Bonham Carter si zahraje kmotru vílu ve filmu Popelka!
Podle zahraničních médií se v novém celovečerním snímku o Popelce objeví známá herečka Helena Bonham Carter.
Celý článek
TOPlist