Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Pyšná princezna

Fandím

446 fanoušků

12.místo

Pyšná princezna je český film režiséra Bořivoje Zemana z roku 1952. Příběh byl natočený na motivy pohádky Boženy NěmcovéPotrestaná pýcha“ a i po mnoha letech láká ke shlédnutí nejen děti, ale i jejich rodiče.

 

Princezna Krasomila je velmi krásná, ale také velmi pyšná...

Děj pohádky Pyšná princezna

Příběh pohádky Pyšná princezna vypráví o nelehkém úkolu krále Miroslava, který vládne moudře a spravedlivě své zemi, často chodí mezi obyčejný lid, naslouchá jejich radostem i strastem a je velmi oblíbený. Jediné, co mu chybí k úplnému štěstí je tak manželka. Vyhlídne si proto princeznu Krasomilu, jejíž tatínek vládne sousednímu „Půlnočnímu království“.

Jenže princezna je velmi pyšná, nic jí není dobré a tak si nechce vzít ani Miroslava. Ten se ale naštěstí nehodlá jen tak vzdát. Vydá se proto do jejich království a v přestrojení za zahradníka se dostane až do zámku, kde se rozhodne udělit princezně malou výchovnou lekci a probudit v ní skrývanou lásku a úctu k lidem. Tato cesta ale nebude vůbec jednoduchá, země je velmi smutná a lidé zde nesmějí ani zpívat.

 

Na námluvách dalšího uchazeče o princeznu však Miroslav předvede kouzelnou zpívající květinku, kterou je Krasomila tak okouzlená, že na okamžik roztává i její chladné srdce. Do rána však květinka stejně zvadne, princezna je totiž ještě pořád až moc pyšná. Jenže i přes tento malý neúspěch si Miroslav pozvolna začíná nacházet cestičku k srdci princezny. Společně se rozhodnou zahradničit, zpívat a učit se laskavosti a dobrotě.

Princezna se postupně do Miroslava zamiluje, ale jejich lásku se snaží překazit falešní rádci a proto musejí oba uprchnout. Na své cestě pak zažijí ještě mnohé události, které je sblíží a pomohou jejich lásce. Princezna se nakonec dovídá i pravé postavení svého milého. A i když je z počátku uražená, že jí lhal, po chvíli přiznává, že ho má ráda, i když je král. Teď už tedy nic nestojí v cestě pravé královské svatbě

 

Princezna Krasomila se nakonec zamiluje do Miroslava.

Kde se pohádka Pyšná princezna natáčela

 

Nádherný černobílý příběh Pyšná princezna patří ke klasice českých filmových pohádek a mimo zábavy dodává i jisté ponaučení. To můžeme nalézt třeba v postavě ševce, na které se dokazuje, jak je důležitá pracovitost, nebo v osobách falešných rádců, kteří byli za všechny lži a špatnosti nakonec potrestáni.

Celá pohádka se natáčela na mnoha nádherných zámcích a hradech po celé České republice. Miroslav tak například vládl své zemi ze zámku v Telči, Krasomilka žila v Hluboké nad Vltavou. Některé záběry byly pořízeny i v národním parku Českosaské Švýcarsko, nebo třeba ve městě České Budějovice.


Videa k pohádce Pyšná princezna (7)


Pyšná princezna (celá pohádka)

Česká pohádka Pyšná princezna pochází z roku 1952. Pohádka byla natočena podle spisovatelky Boženy Němcové a vypráví o krásné, ale trošičku pyšné ...


Pyšná princezna - V dobrých rukou

Král se ptá kde je princezna? Ta je přece v dobrých rukou krále Miroslava.


Pyšná princezna - Daně

Rádcové vybírají daně a vůbec je nezajímá, že lidé naříkají. Hlavní je když platí.

Zobrazit všechna videa (7)

Písničky k pohádce Pyšná princezna (1)


Zobrazit všechny písničky (1)

Tapety (1)


Zobrazit všechny tapety (1)

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (1)


Zavaž mi střevíček!

Zobrazit všechny hlášky (1)

Související články

Pohádkové hrady a zámky: Pyšná princezna na zámku Hluboká!
Patnáct kilometrů severně od Českých Budějovic stojí jeden z nejromantičtějších českých zámků!
Celý článek
Vánoce na Prima Family ovládne Pyšná princezna!
Televizní stanice potěší dětské diváky pohádkami i animovanými filmy!
Celý článek
Neuvěřitelné! Pyšná princezna slaví už šedesátku!
Slavná pohádka měla světovou premiéru přesně před šedesáti lety!
Celý článek
Pohádkoví herci: Miloš Kopecký
Miloš Kopecký byl slavný herec, představitel vtipných padouchů. V pohádkách se často snaží dostat k bohatství!
Celý článek
Alena Vránová alias Pyšná princezna oslavila osmdesátiny!
Slavná herečka se dožívá významného životního jubilea!
Celý článek
TOPlist