Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Zlatovláska

Fandím

330 fanoušků

19.místo

Pohádka Zlatovláska z roku 1973 režisérky Vlasty Janečkové vypráví příběh o Jiříkovi a zlatovlasé princezně. V pohádce Zlatovláska také zazněla řada poutavých písniček, které dokreslují atmosféru celé pohádky. Pohádka Zlatovláska byla natočena podle předlohy Karla Jaromíra Erbena.

 

Jiřík a Zlatovláska

Jiřík s princeznou Zlatovláskou se do sebe zamilovali

Děj pohádky Zlatovláska

Zlý král vládne svému  království sám bez ženy. Jednoho dne se mu dostal do rukou kouzelný had, který dala králi babička. Ten, kdo ochutná z hada jen jediný kousíček, ihned porozumí řeči zvířat. Král dal hada uvařit hodnému kuchaři Jiříkovi. Hada měl uvařit, ale nesměl z hada ani kousíček ochutnat. Pokud by tento zákaz porušil, tak by byl o hlavu kratší.

Ovšem jak má kuchař poznat, zda je jídlo chutné, když ho nemůže ochutnat? Jiřík proto tento zákaz porušil a kousíček ochutnal. Jenomže pravda vyšla najevo. Král chtěl Jiříka potrestat, jak slíbil, ale nakonec si pro něj vymyslel jiný úkol. Král totiž zaslechl jednu rozmluvu ptáčků, kteří si povídali o princezně, která má vlasy ze zlata. Král, který dosud neměl svou královnu, se rozhodl poslat Jiříka na cestu, aby mu tuto pannu našel. Jiřík byl sice rád, že ho král nenechal zabít, ale netušil, kde takovou panu najít.

Při své cestě zachránil dobrosrdečný a obětavý Jiřík život hned několika zvířátkům – mravencům, kterým hořelo mraveniště, rybce, kterou chytil rybář a dvěma mladým ptáčkům, kteří neměli nic k jídlu. Za Jiříkovu laskavost slíbila zvířátka pomoc ve chvíli, kdy bude Jiřík v nouzi. Jiřík šel, kam ho nohy nesly, až se nakonec dostal do království, kde žila princezna Zlatovláska. Její tatínek, hodný a milý král, Jiříka mile přijal, ale slíbil dát Jiříkovi Zlatovlásku jen pod podmínkou, že vyplní 3 úkoly.

 

Zlatovláska starého a zlého krále nechtěla

Zlatovláska starého a zlého krále nechtěla, její srdce patřilo Jiříkovi

 

Prvním úkolem bylo nalézt na palouku korále, které tam princezna ztratila. Za pomoci mravenečků se to Jiříkovi podařilo. Druhým úkolem bylo nalézt prsten, který princezna ztratila v jezeře, když se koupala. I tento úkol díky rybce vyplnil. A třetím úkolem bylo přinést živou a mrtvou vodu. Za pomoci ptáčků dokázal Jiřík zdolat také třetí úkol. Mohl si tedy Zlatovlásku odvést, když ji pozná. Král měl totiž hned dvanáct dcer a zahalené vypadaly všechny princezny stejně. Naštěstí mu ale pomohla muška, kterou Jiřík zachránil ze spárů pavouka.

Jiřík se tedy se Zlatovláskou vydává zpět ke králi. Cestou se ale oba do sebe zamilovali. Zlatovláska krále nechtěla, protože její srdce patřilo už Jiříkovi. Když to král zjistil, rozhodl se, že Jiříkovi nechá setnout hlavu. Zlatovláska prosila, ale bylo to marné. Jediné, co jí král umožnil, bylo omýt Jiříkovo mrtvé tělo.

 

Zlatovláska Jiříka oživili pomocí živé a mrtvé vody

Zlatovláska Jiříka oživila pomocí živé a mrtvé vody

 

Jenomže král nevěděl,  že má Zlatovlásku živou a mrtvou vodu, kterou Jiříka omyla a Jiřík náhle procitl a byl ještě krásnější a mladší než před tím. Král vše viděl a ve své závisti a touze vypadat mladě, se postříkal mrtvou vodou a ihned padl k zemi. Jeho závist a zloba ho nakonec přeci jen dostihly. Zlatovláska a Jiřík mohly být konečně spolu.

Kde se pohádka Zlatovláska točila?

Pohádka Zlatovláska je spjata s nezapomenutelným a jedinečným zámkem Červená Lhota. Králův zámek, kde Jiřík sloužil jako kuchař, nese název Sychrov


Videa k pohádce Zlatovláska (3)


Zlatovláska (celá pohádka)

Pojďme si poslechnout příběh kuchaře Jiříka, který měl pro krále přivést princeznu Zlatovlásku. Je to pohádkový příběh, který je plný krásných ...


Zlatovláska - Já ti prstýnek dám

A krásná česká pohádka Zlatovláska končí, a to písničkou Já ti prstýnek dám.


Zlatovláska - Já, já, já

Zlý král už má Zlatovlásku u sebe.

Zobrazit všechna videa (3)

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (0)


Přidej hlášku

Související články

Režisér Václav Vorlíček chystá novou verzi pohádky Zlatovláska!
Tvůrce legendárního filmu Tři oříšky pro Popelku uvede v příštím roce do kin novou pohádku!
Celý článek
Pohádkové hrady a zámky: Zlatovláska na zámku Červená Lhota
Dvacet kilometrů od Jindřichova Hradce se nachází renesanční zámek, jehož jméno mu dala červená fasáda!
Celý článek
Pohádkové hrady a zámky: Zlatovláska na zámku Sychrov!
Dvacet kilometrů jižně od Liberce stojí jeden z nejhezčích českých novogotických zámků!
Celý článek
TOPlist